اربعین حسینی

بسم رب الحسین(ع)

اربعین آمد و اشکم ز بصر می آید/گوییا زینب محزون ز سفر می آید
باز در کرب و بلا شیون وشینی بر پاست/کز اسیران ره شام خبر می آید

سلام دوستان عزیز
اربعین امام حسین(ع)راخدمت همه شما سروران عزیز وشیعیان جهان تسلیت عرض می نمایم وامیدوارم همه ما نهضت عاشورا ونام حسین بن علی بن ابیطالب(عَلَیهِمَ السَلام) و اهل بیت پاکش راتاظهورامام عصر(عج)زنده نگه داریم(انشاالله)
امروزدرمورد ورود اهل بیت امام حسین
(ع)درروزاربعین به کربلا وکیفیت زیارت اربعین مطلب گذاشتم،که منبع اصلی آن کتاب((سحاب رحمت))می باشدتصویر کتاب مذکور و این نوشته رامی توانید مشاهده فرمائید.

جانم فدای حسین(ع)

--------------------------------------------------------------

کتاب سحاب رحمت

"ورود اهل بیت(عَلَیهِمَ السَلام)به کربلا درروزاربعین"

چون زنان وعیال امام حسین (ع)ازشام بازگشتند،وبه عراق رسیدند،به راهنمای قافله گفتند:ما را از راه کربلا ببر.

پس آمدند تا به قتلگاه رسیدند . دیدند جا بر بن عبد الله انصاری (رحمت الله علیه) وجمعی از بنی هاشم ومردانی ازآل رسول  خدا (ص) برای  زیارت قبر حسین(ع)آمده اند . پس همگی به یک هنگام درآن سرزمین گردآمدند،وباگریه وزاری واندوه وسیلی برروی زدن با هم ملا قات کردند،ومجلس عزایی که دلها را جریحه دار می کرد برپا نمودند،وزنانی که درآن نواحی بودند جمع شدندوچند روزی به همین منوال گذشت.(1)

"زیارت اربعین"

حضرت امام حسن عسکری(ع)می فرمایند:

((عَلاماتٌ المٌؤمِن(المٌؤمِنِینَ)خَمسٌ؛صَلاهٌ ألإِحدی وَالخَمسِینَ،وَزِیارَهٌ الأَربَعِینِ،وَالتَّخَتُّمُ فیِ الیمِینِ،وَتَعفِیرُالجَبِینِ،وَالجَهرُ بِبِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحِیمِ))

((نشانة مؤمن(شیعه)پنج چیزاست:51رکعت نماز(درهرشبانه روز)وزیارت اربعین ،وانگشتربه دست راست نمودن،و(درسجده)پیشانی به خاک نهادن،وبسم الله الرحمن الرحیم رابلند گفتن))(2)

بزرگان ازعلماءومحدّثین ازجمله((زِیارَهٌ الأَربَعِینِ))زیارت امام حسین(ع) رادرروز اربعین فهمید ه اند.

علامه حلّی در((منتهی))،سید بن طاووس در ((اقبال)) ، شیخ  بحرانی  در ((حدائق)) و علّامه مجلسی در((بحار))و...همه زیارت امام حسین(ع) رادرروز اربعین مستحب دانسته ودلیل آنها همین  حدیث شریف حضرت امام حسن عسکری(ع) می باشد.

اینکه بعضی معنای حدیث رازیارت چهل مؤمن گرفته اند،گذشته ازاین که ظاهر عبارت(بودن((ال))دراربعین)باآن نمی سازد،مختصّ شیعیان نیست که باآن مؤمنین متمایزگردند،بلکه نزدعامه هم مورد توجّه است.

ولی آنچه موردتأمل است این است که آیا معنای حدیث چیست؟خواندن زیارت وارده ازحضرت صادق(ع)درروزاربعین است ،یا مطلقاً زیارت نمودن  امام حسین (ع) درآن روز ،یا این که مقصود حضوردرکربلا وزیارت نمودن ازنزدیک می باشد؟

به نظر می رسد که حدیث همه را شامل می شود ، امّا به این صورت برای آنها که رفتن به کربلا در روزاربعین میسّراست.عمل به این حدیث باحضوردرکربلاست،وآنها که به علّتی ازاین سفر معذورند باخواندن همین زیارت یا زیارت دیگری عمل به حدیث نموده اند.

"زبان حال حضرت زینب(س)در روز اربعین"

پس ازتوجان برادرچه رنجهاکه کشیدم/چه شهرهاکه نگشتم،چه کوچه هاکه ندیدم

بسخت جانی خوداینقدرنبودگمان  / که بی توزنده زدشت بلا به شام رسیدم

چه ماه چارده دیدم سرتورابه سرنی  / ملال وار ز بار مصیبت تو خمیدم

زتازیانه وطعنه سنان وطعنه ی دشمن / دگر ز زندگی خویش گشت قطع امیدم

شدم چه وارد بزم یزیدبازوی بسته  / هزارمرتبه مرگ خود از خدا طلبیدم

هنوزبرکف پایم نشان آبله پیداست  /به راه شام ز بس جفا پیاده دویدم

***********

آورده ام تمام عزیزانت ای حسین      /  جز یک سه ساله دخترک گل عذارمن

ازمن مپرس حال دل آن سه ساله را  /   درگوشه ی خرابه بمرد اوکنارمن

یک شب سرتوگشت به ویرانه میهمان / گشتم هزارسال خجل ای نگارمن

 

منابع

1.لهوف/196،و بدین مضمون درمثیرالأحزان/107ومقتل مقرّم به نقل ازریاض الأحزان.

2.مصباح المتهجّد/787،تهذیب6/52،وسائل14/478،درباب زیارت امام حسین(ع)درروزاربعین.

امیدوارم استفاده لازم را برده باشید،لازم به توضیح است که درمورد روز بزرگ اربعین امام حسین(ع)روایات وکتابهای زیادی وجود دارد که ازحوصله این وب خارج است .

التماس دعا

اَللهُمَ عَجِل لِوَلیِّکَ اَلفَرَج

هرگونه کپی برداری باذکرمنبع بلامانع است. 

 

/ 2 نظر / 178 بازدید
علی عباس

با سلام برای حفاظت از علم آنرا می نویسند و به صورت کتاب در می آورند .نویسنده ای به مخاطبین خود گفته : تو این کتاب را در اندک زمانی می خوانی و به دور می اندازی ، ولی من برای نوشتن آن موی خود را سپید کردم . آری خواندن کتاب برای مردم منفعت زیادی دارد . گفته اند افرادی که به صورت مستمر مطالعه کنند ، کمتر به بیماری آلزایمر دچار خواهند شدو نسبت به افراد دیگر افسردگی کمتری دارند . دشمن دانا به از نادان دوست .

محب ولایت

بسـ‗_‗م الله الرحمـ‗_‗ن الرحیـ‗_‗م الحـ‗_‗مد لله رب العـ‗_‗المین اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم سـ‗_‗لام علـ‗_‗یکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ امام موسی کاظم(ع) فرمودند: قله المنطق حكم عظيم، فعليكم بالصمت فانه دعه حسنه و قله وزر و خفه من الذنوب. كم گويی، حكمت بزرگی است، بر شما باد به خموشی كه آسايش نيكو و سبكباری و سبب تخفيف گناه است. بحاالانوار، جلد 78، صفحه 321