بیوگرافی رئیس جمهور هفتم ایران
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: زندگی نامه رئیس جمهور ایران ،حسن روحانی رئیس جمهور ،بیوگرافی حسن روحانی ،روحانی

بسم الله الرحمن الرحیم

بیوگرافی هفتمین رئیس جمهور ایران

 

         

          صرفاً جهت اطلاع

و رفع ابهامات برخی ازدوستان

 

 

 

 

به گزارش جهان به نقل از تسنیم،حجت الاسلام حسن فریدون روحانی منتخب مردم ایران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری21آبان1327 در سرخه از توابع استان سمنان دیده به جهان گشود؛وی تحصیلات ابتدایی را درشهرستان محل تولدش گذراند وتحصیلات حوزوی را از سال 39 در حوزه علمیه صادقیه سمنان آغاز کرد.

او در سال 1340 وارد حوزه علمیه قم شد واز محضر اساتیدی چون حضرات آیات سید محمد محقق داماد،شیخ مرتضی حائری،سید محمدرضا گلپایگانی،محمد فاضل لنکرانی،شیخ محمد شاه آبادی وسلطانی بهره برد.

روحانی همزمان در سال1348 به دانشگاه تهران راه یافت ودر سال 1351دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.

وی با ادامه تحصیل در انگلیس مدرک کارشناسی ارشد(M.Phil)در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری(Ph.D)در رشته ی حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاکسو دریافت کرد وبا کسب پروانه وکالت از کانون وکلا در سال 1386 وکیل پایه یک دادگستری شد.

حسن روحانی فعالیت سیاسی خود علیه رژیم سمتشاهی را از دوران جوانی آغاز کرد؛عمده فعالیت های وی در همراهی با نهضت امام خمینی(ره)،سفرهای تبلیغاتی وسخنرانی علیه رژیم پهلوی از سال44 ونتیجه آن حبس وممنوع المنبری بود.

وی درآبان 1356 در مراسم بزرگداشت شهادت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران برای نخستین بارلقب((امام))را رای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به کار برد وپس از آنکه تحت تعقیب ساواک قرار گرفت،به توصیه شهید بهشتی واستاد مطهری از کشور خارج شد ومدتی نیز آن سوی مرزها به سخنرانی وتبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت وپس از تبعید حضرت امام(ره)به فرانسه،به جمع یاران همراه ایشان پیوست.

حسن روحانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین اقدام در سال 1358 به ساماندهی وضعیت ارتش وپادگان های نظامی پرداخت ودر سال 1359 ردای نمایندگی ملت در مجلس شورای اسلامی را بر تن کرد و پنج دوره قانونگذاری(به مدت 20سال)را در کارنامه خود ثبت کرد.

عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا وسیما از سال1359 تا سال1362از دیگر مسئولیت های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

روحانی در دوران جنگ تحمیلی مسئولیت های متعددی از جمله عضویت در شورایعالی دفاع،عضویت در شورایعالی پشتیبانی جنگ،معاونت فرماندهی جنگ،ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور را بر عهده داشت وبین سال های1367تا1368نیز به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

وی به پاس سال ها حضور در مسئولیت های مختلف در دوران دفاع مقدس،از سوی مقام معظم رهبری مفتخر به دریافت نشان درجه دوفتح ونشان درجه یک نصر شد.

روحانی پس از بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورایعالی امنیت ملی سمت نمایندگی مقام معظم رهبری در این شورا را بر عهده گرفت و13 سال نیز به عنوان مشاور امنیت ملی رؤسای جمهور سابق انجام وظیفه کرده است.

وی از سال1370 به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد وتا کنون نیز در این سمت فعالیت دارد وعلاوه بر ریاست کمیسیون سیاسی وامنیتی و دفاعی مجمع،ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک این نهاد نیز بر عهده اوست.

حسن روحانی در انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در 29 بهمن 1378 از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و در سال1385 نیز از استان تهران به این مجلس راه یافت ودر حال حاضر ریاست کمیسیون سیاسی و اجتماعی این مجلس را بر عهده دارد.

روحانی با تصدی 16 ساله مسئولیت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی،در یکی از حساسترین مقاطع تاریخی مسئولیت پرونده هسته ای کشورمان را برعهده داشت.

وگاهی باید سکوت کرد...!

گلیاعلیگل

اَللهُمَ عَجِل لِوَلیِّکَ اَلفَرَج 

هرگونه کپی برداری با ذکرمنبع بلامانع است.